Efter några dagar på Camp Lavanda kände vi oss färdiga med den här platsen. Campingen är verkligen fin och välordnad men däremot så är hundbeachen och omgivningen utanför mindre bra för hundarna.




Vägen genom hela Pelješac-halvön är vacker och på sina ställen slingrande. Det går upp och det går ner, på flera sträckor är det max 30 som hastighet. Gäller att hålla hastigheten, inte för fort men inte heller för sakta:-). Vi stannade vid ett högt monument med en storslagen utsikt över dalen och havet nedanför.


Monumentet är rest till minne av de som dödades i kampen mot fasicmen under andra världskriget.

Vi fortsatte resan över Pelješac-bron och svängde strax norr om bron av till den lilla byn Duba. Där stannade vi på en enslig liten ställplats precis nere vid havet. Här vilade lugnet!




Dagen efter rullade vi vidare norrut på kustvägen och lagom till lunchtid nådde vi Zaostrog. Det som vi fastnade för senast vi var här är de vit-svart-prickiga busskurerna med Dalmatiner hundar på. Hundrasen har nämligen sitt ursprung härifrån regionen Dalmatien.
När vi var här för två år sedan la vi inte byns namn på minnet, bara busskurerna. Men tack vare en medlem i Kroatien-gruppen hittade vi tillbaka. Tack för hjälpen!



Det visade sig också att strandpromenaden var iordningställd och inbjöd verkligen till ett par timmars njutning där i solen.




Från denna idyll tog vi oss tillbaka till Stobreč Camping, samma som vi lämnade för ungefär en vecka sen. Även denna denna gång var det fullbelagt så första natten fick vi stå i tältzonen. Dagen efter kunde vi flytta till en plats nära havet och hundbeachen och tagit ”semester på semestern” och bara slappat.


Under de tio dagar vi varit här så har solen skinit mest hela tiden så mycket tid har tillbringats på beachen. Det har blivit många bad både för oss och hundarna, långa promenader och fantastiska solnedgångar.



Men även här gör sig hösten påmind och senaste veckan har många lämnat campingen. När vi åkte var det inga problem att få plats, bara välja och vraka.
För vår del blev det en mjukstart när vi vände pilotstolarna framåt, endast 30 km. Vackra staden Trogir ville vi gärna uppleva igen. Vi hade fått tips om en ganska ny parkering som ligger väldigt centralt. Parkeringen är en inhägnad grusplan med bom och kostar 20 € för en övernattning, vilket det var värt, tycker vi.
Efter bara en kort promenad kommer man direkt in vid den stora fruktmarknaden och bron som via havsporten leder in till gamla stan. Eftersom det är så nära fick vi möjlighet att se staden både i dags och kvällsljus.



















Efter denna ”mjukstart” på väg hemåt får vi nog planera in lite längre körsträckor, om vi ska vara hemma före denna sidan jul. Fortsättning följer!!